Wczoraj wybraliśmy się do Wioski Indiańskiej, w której czekało na nas mnóstwo różnych atrakcji. Na początku przygody przywitaliśmy się ze Stokrotką umówionym, indiańskim okrzykiem i ruszyliśmy na poszukiwania wskazówek, które zostawił nam Szaman. Otrzymaliśmy też pióropusze, jak przystało na prawdziwych Indian. Zadanie nie było łatwe, ale bardzo nam się podobało. Za każdą wykonaną misję otrzymywaliśmy pieczątki na swoje indiańskie amulety. Mogliśmy również trochę odpocząć, zjeść kiełbaskę z grilla i podzielić się swoimi wrażeniami. Po odpoczynku przyszedł czas na grę w „Zośkę”, strzelanie z łuku oraz z kuszy do ruchomego celu. Zakończeniem naszej wyprawy było płukanie złota, a następnie skup w specjalnym indiańskim punkcie. Zmęczeni, ale dumni i radośni wróciliśmy do domu.
3 sierpnia 2022 r. skorzystaliśmy z zaproszenia pana Seweryna Kubickiego - głównego organizatora Warsztatów Bliżej Natury do wsi Majówka. Firmy: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Oddział Rejonowy w Lesznie, Nadleśnictwo Góra Śląska, Swarovski Optik, Telewizja Polsat – Program Czysta Polska, zadbały o ogrom atrakcji dla uczestników warsztatów. Pan Łukasz Sajdak i Marcin Grobelny z leszczyńskiego WOPR, demonstrowali m.in. co robić w przypadku tonięcia zauważonej osoby, zachłyśnięć dorosłych, jak i dzieci, czy jak używać apteczki AED. Leśniczy Leśnictwa Jemielno pan Dariusz Szymczykowski, pokazał nam m.in. gdzie mieszkają bobry i gdzie szukać Salvinie Natans. Powiedział także, jak wygląda gospodarowanie lasem od nasadzenia po ścięcie dorosłego drzewa. W stoisku Nadleśnictwa Góra Śląska przygotowanym przez panią Barbarę Chrystman-Kurzawę oraz pana Bartosza Wojtkowiaka mogliśmy odpowiadać na pytania, które zadawała nam tablica interaktywna, rozwiązywaliśmy krzyżówki, rozpoznając typy i nazwy grzybów leśnych, roślin i zwierząt. Stoisko Swarovski Optik przygotowane przez pana Seweryna Kubickiego i pana Artura Wasilewskiego dostarczyło nam sprzęt do obserwacji zwierząt. Frajdy było co niemiara. Wymienialiśmy się lornetkami i lunetami, każdy mógł dostrzec coś dla siebie. Pan Piotr Szafraniec poprowadził krótkie warsztaty fotograficzne, oferując później swój sprzęt do zdjęć na tle leśnego krajobrazu. Dom Kultury jak zwykle zadbał o coś ciepłego „na ząb”. Była kiełbaska z ogniska, świeże słodkie bułeczki i upragniona woda po spacerze na leśnych duktach. Na zakończenie wydarzenia pan Seweryn Kubicki zainteresował wszystkich warsztatowiczów metodą rozpalania drewna za pomocą niekonwencjonalnego krzesiwa. Za mile spędzony poranek z popołudniem dziękujemy jeszcze raz wszystkim organizatorom a w szczególności matce naturze, która opalała nas nieustannie na afrykański brąz.
Trzy
Niedziela rozegrała się pod znakiem bardziej lokalnym, rodzinnym. Na scenie zaprezentowały się Mażoretki UKS Artis Góra oraz Mażoretki Mari-Mar, po występach tanecznych przyszedł czas na wisienkę dla seniorów. Górę odwiedził zespół, a w zasadzie zespół połączony z transformacji 2 składów - Happy Jędrowski Show. Ponad godzinny koncert zachęcał seniorów skoczną muzyką nie tylko do samego słuchania, ale i do tańca. Po HJS sceną zawładną zespół Troczanie. Śpiewów, muzyki i tańca było co niemiara. Nie zabrakło też części inscenizacyjnej z drewnianymi maselnicami. Po występach folkowych nadszedł czas na prezentacje zespołu Big Band działającego przy Domu Kultury w Górze. Swoista dawka utworów Anny Jantar, Zbigniewa Wodeckiego oraz Andrzeja Zauchy emocjonowała dusze zgromadzonych odbiorców koncertu. Zespół zakończył swój występ utworem Rysunek na Szkle, będącym jednocześnie zapowiedzią październikowego koncertu ku czci Krzysztofa Krawczyka. Niedzielny wieczór należał jednak do zespołu Amigo Band, który do północy grał dyskotekę dla zgromadzonych mieszkańców naszego miasta.
Sponsorom i partnerom dziękujemy jeszcze raz za wsparcie finansowe, współorganizatorom dziękujemy za ogrom pomocy przy współorganizacji naszego wspólnego święta, a mieszkańcom i przybyłym gościom dziękujemy za tak liczne uczestnictwo i wspólną zabawę.
Kolejny dzień wakacji z DK to wizyta w Euro Jump Leszno. Idealne miejsce, w którym można się wyszaleć, wykrzyczeć, a przede wszystkim wyskakać! Ekipa wróciła do domu zmęczona, ale z uśmiechami na twarzach. Po wszystkim zostaną tylko dobre wspomnienia i najprawdopodobniej zakwasy.
18 lipca 2022 r. w sali klubowej Domu Kultury w Górze z okazji przyszłego święta dni naszego miasta, odbył się Turniej Brydża Sportowego o Puchar Burmistrza Góry. Organizatorem głównym było Górowskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego działające przy Domu Kultury w Górze. W turnieju udział wzięło 28 uczestników głównie z Głogowa, Leszna, Wschowy i Góry. Zwyciężyła para Tadeusz Lisiecki - Józef Sikora, drugie miejsce Krzysztof Borowik - Henryk Choiński, trzecie miejsce Taduesz Birecki - Sławomir Rutecki. Zwycięzcy otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy, pozostałym uczestnikom życzymy chęci dalszej rywalizacji w grze, a już teraz zapraszamy na obchody święta naszego miasta, które odbędą się w nadchodzący weekend na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej.
Plan na dziś zrealizowany! Podczas warsztatów plastycznych powstały piękne, kolorowe rybki z papieru. Efekty można podziwiać w naszej galerii zdjęć. W drugiej części zajęć szukaliśmy muzycznych talentów, prezentując naszej grupie różne instrumenty i dając szansę spróbować swoich sił na każdym z nich. Dodatkową atrakcją dzisiejszego dnia była wizyta na Wieży Ciśnień, gdzie podziwialiśmy widoki oraz galerię obrazów artystów GUTW. Widzimy się ponownie w środę!
W tym roku pod hasłem "W świecie czarów i magii - historia naszego regionu na bazie miejscowych legend" przeżywaliśmy wspólnie X, jubileuszową noc muzealną. 23 czerwca pod Wieżą Głogowską od godziny 17:00 nastał mrok Nocy Świętojańskiej. Gdy słońce chyliło się ku zachodowi, miejskie koty ruszyły na łów, a wskazówki zegara brnęły ku ciemnej nocy, kilka lokalnych wiedźm zawładnęło skwerem przed wieżą. Po inscenizacji ze świata czarów i magii przyszedł czas na otwarcie wystaw konkursowych, a było ich nieco. Na pierwszy ogień o godzinie 16:00 wernisaż swych prac otworzył Górowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który podsumował kilka ostatnich lat swojej plastycznej pracy twórczej w Wieży Ciśnień. Następnie przedstawicielki Domu Kultury, Biblioteki Miejskiej, Grupy Nieformalnej "Pasjonatki Historii i Magii" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz PCDN i PPP w Górze, odczytały werdykty konkursowe na Witraż - W Świecie Czarów i Magii - Konkurs organizowany przed Dom Kultury w Górze oraz Miotłę - ARTefakt Czarownicy - konkurs organizowany przez Bibliotekę Miejską w Górze. Wróćmy jednak do opisu samego wydarzenia. Od dawna wiadome, że są wśród nas i tacy, którym czucie i wiara silniej przemawia niż mędrca szkiełko i oko. Nie zabrakło też atrakcji i dla nich. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze odegrała kolejną profesjonalną inscenizację teatralną nawiązującą do Nocy Świętojańskiej. Plastycy z Domu Kultury w Górze i Szkoły Podstawowej nr 1 zapewnili warsztaty plastyczne dla dzieci. Było malowanie rusałek, tworzenie skrzatów z modeliny i masy solnej a panie z Klubu Rękodzieła działającego przy Bibliotece Miejskiej w Górze, wodziły uczestników imprezy przepięknymi naturalnymi wiankami, które później można było wrzucić do symbolicznego "strumienia" przed Wieżą Głogowską. Nie zabrakło oczywiście konkursów sprawnościowych, w tym wyścigów czarownic na miotle, w którym udział oprócz dzieci brali również rodzice. Były rzuty wiankami do pachołków oraz warsztat mincerza, który wybijał pamiątkowe górowskie monety. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa prac malarskich pani Lucyny Sozańskiej w "pałacyku" przy ulicy Podwale oraz wystawy w Pracowni Historii Ziemi Górowskiej. Zachęcamy do odwiedzin galerii, w której wspomnieć można te niezwykłe chwile oraz do zwiedzania wystaw, które nadal dostępne są dla zwiedzających.